Jaka drukarka do zdjęć

Gdy planujemy zakup sprzętu fotograficznego, warto podjąć sumienną decyzję, zapoznawszy się wcześniej z produktami dostępnymi na rynku. Urządzenia, które sprawdzają się w przypadku jednego użytkownika, dla drugiego mogą okazać się niewystarczające. Jeśli zastanawiamy się, jaka drukarka do zdjęć będzie dla nas optymalna, trzeba najpierw zadać sobie podstawowe pytania: jak często, w jakim formacie i w jakiej jakości fotografie chcemy drukować? Określenie indywidualnych preferencji to kwestia kluczowa.

Drukarka fotograficzna – typy

Wyróżnia się w pierwszej kolejności drukarki stacjonarne i mobilne. Te pierwsze sprawdzają się w warunkach domowych, gdy chcemy zaaranżować własne studio. Drukarki mobilne mają zazwyczaj kompaktowe gabaryty, więc można je ze sobą zabrać w podróż, czy wyjazd służbowy. Wygodną formą pracy jest inwestycja w drukarkę bezprzewodową. Współczesne urządzenia za pomocą Bluetooth są w stanie łączyć się z innymi sprzętami. Drukarki laserowe należą do najtańszych, mogą drukować fotografie na przyzwoitym poziomie na potrzeby zwykłego gospodarstwa domowego.

Bardziej fachowo drukują urządzenia laserowe lub termosublimacyjne. Te ostatnie są już niezwykle sprawne, nie wykorzystują tuszów oraz tonerów, lecz kolory uzyskiwane są poprzez zgrzewanie specjalnej folii. Zdjęcia w ten sposób powstające mają dodatkową warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, więc mogą przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. Jeśli ktoś dysponuje niższym budżetem i nie jest w stanie kupić najbardziej nowoczesnego modelu, porządnym rozwiązaniem będzie podstawowa drukarka atramentowa, która drukuje w wysokiej rozdzielczości.

drukarka do zdjęć

Jakie elementy mogą być ważne?

Kupując sprzęt, należy zwracać uwagę nie tylko na jego cenę, ale np. opinie innych użytkowników wyrażone w Internecie. O wszelkich niedoskonałościach sprzętu prędzej dowiemy się od innych klientów, aniżeli producentów i sprzedawców. Należy sprawdzić prędkość, rozdzielczość, rodzaj wymaganego papieru, czy możliwości drukowania w różnych formatach.