iPhone 14 Pro Max – nowoczesny gigant

Mający swoją premierę jesienią 2022 roku iPhone 14 Pro Max to pod względem parametrów najmocniejszy przedstawiciel z serii czternastek wypuszczonych przez amerykańskiego producenta smartfonów. Urządzanie dostępne jest w czterech wersjach kolorystycznych: złotej, srebrnej, głębokiej purpurze oraz gwiezdnej czerni. Model ten charakteryzuje się dużą wagą, bowiem 240 gramów jakie posiada iPhone 14 Pro Max to największa waga spośród wszystkich iPhonów. Smartfon wyróżnia się także wielkością, ponieważ flagowa czternastka cechuje się następującymi wymiarami:160.70 x 77.60 x 7.85 mm.

Wyświetlacz z powiem świeżości 

Przyglądając się oledowemu wyświetlaczowi o przekątnej 6,7 cala, zaobserwować można odejście od popularnego w ostatnich latach notcha. Został on zastąpiony nowym rozwiązaniem nazwanym Dynamic Island. Technologia ta opiera się na dwóch otworach, w których schowane zostały podzespoły. Wielość pola zajmującego przez Dynamic Island na ekranie zmienia się w zależności od informacji jakie są aktualnie wyświetlane.

iPhone 14 Pro Max wyposażony został także w długo wyczekiwaną funkcję Always On, czyli niewygasający się ekran. Po zablokowaniu ekranu tapeta nie znika całkowicie z ekranu, a jedynie się przygasza, natomiast na wyświetlaczu wyświetlają się informacje o aktualnej dacie i godzinie oraz wybrane wcześniej widżety. Maksymalna jasność ekranu wynosi 2000 nitów, dzięki czemu ze smartfonu dobrze korzysta się nawet w słoneczne dni.

Serce i mózg iPhona 14 Pro Max, czyli o specyfikacji 

iPhone 14 Pro Max

Model 14 Pro Max posiada najnowszy układ A16 Bionic wyposażony, chociażby w 6-rdzeniowe CPU z dwoma rdzeniami gwarantującymi wydajność i czterema rdzeniami odpowiedzialnymi za oszczędzanie energii oraz 5-rdzeniowe GPU. Procesor został stworzony w architekturze ARM i w oparciu o wyniki analizy przeprowadzonej z wykorzystaniem aplikację Geekbench 5 charakteryzuje się taktowaniem na poziomie 3,46 GHz. Ponadto w smartfonie wbudowane jest 6 GB pamięci RAM. iPhona 14 Pro Max można dostać z czterema różnymi wielkościami pamięci wewnętrznej: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1000 GB.

W testach mających na celu określenie wydajności graficznej modelu 14 Pro Max odnotowano wynik 14792 punktów. Jest to wartość niewiele ponad 500 punktów większa niż 13 Pro Max, czyli poprzedniej wersji smartfona od Appla. Wynik ten rzutuje na relatywnie dość dobre efekty wizualne w grach. Rozgrywka jest płynna, a na ekranie nie brakuje refleksów światła czy ruchomych cieni widocznych nawet w trakcie dynamicznych akcji.

Kilka słów o potrójnym aparacie 

Potrójny aparat z tyłu wyposażony został w nowy sensor 48 MP, który oferuje wysoki poziom szczegółowości i zrównoważoną kompozycję obrazu. Dodatkowo optyczna stabilizacja obrazu ze stabilizacją przesunięcia czujnika drugiej generacji jest gwarancją stabilniejsze ręki podczas wykonywania fotografii. Dwukrotny Zoom jest realizowany cyfrowo na głównym sensorze. Optycznie możliwe jest także trzykrotne powiększenie, które może współpracować z konwencjonalny OIS.

Ultraszeroki kąt może być wykorzystany jako obiektyw makro. Przedni aparat w modelu 14 Pro Max, o matrycy 12MP, wykorzystuje autofokus i jest nominalnie wrażliwszy na światło z przysłoną f/1.9.