Jak w pełni wykorzystać możliwości swoich wielkoformatowych monitorów

Najlepszym sposobem, aby w pełni wykorzystać możliwości swoich wielkoformatowych monitorów jest poświęcenie czasu na ich odpowiednie ustawienie i skalibrowanie. Aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk, będziesz chciał dokładnie rozważyć rozmieszczenie monitorów w swoim pokoju. Będziesz chciał się upewnić, że nie umieszczasz głośników zbyt blisko ściany, ponieważ może to stworzyć nagromadzenie częstotliwości basowych w pokoju i spowodować, że niskie tony będą brzmiały nudno.

Należy również upewnić się, że nie umieszczamy monitorów zbyt daleko od miejsca odsłuchu, ponieważ może to spowodować „zniknięcie” niskich tonów. Umieszczając monitory należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. W małym pokoju, możesz chcieć przysunąć monitory do ściany, aby uniknąć nagromadzenia niskich częstotliwości. W większym pomieszczeniu monitory mogą być umieszczone dalej od ścian, aby umożliwić im wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem.

Umieszczenie i kalibracja monitora

Podczas umieszczania monitora będziesz chciał się upewnić, że słyszysz zawartość średnich i wysokich częstotliwości z odpowiednią ilością basów. Jeśli słyszysz zbyt dużo basów, możesz złagodzić część problemu, odsuwając monitor od ściany. Jeśli nie słyszysz wystarczająco dużo basów, możesz przesunąć monitor bliżej ściany.

Należy również upewnić się, że monitor znajduje się na poziomie uszu. Jeśli masz krzesło przy biurku lub siedzisz na wysokim stołku podczas miksowania, możesz chcieć podnieść swoje krzesło lub kupić stołek z wyższym siedziskiem. Możesz również kupić regulowany stojak do monitora, choć może to być drogie w zależności od modelu, który wybierzesz.

Warto również upewnić się, że skalibrowałeś swój monitor. Można to zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia do kalibracji lub miernika SPL (poziomu ciśnienia akustycznego). Kalibracja monitora może pomóc Ci zidentyfikować wszelkie problemy z odpowiedzią częstotliwościową głośników, co może pomóc Ci stworzyć dokładniejszy miks.

Monitor wielofunkcyjny i wielkoformatowy do pracy i domu

Monitory wielkoformatowe ze sklepu Alstor mogą być ważnym narzędziem w produkcji audio. Są one używane na planie, w pokoju kontrolnym, studiach VFX, a nawet w przestrzeniach do nagrywania muzyki. Monitory wielkoformatowe oferują wiele zalet w stosunku do mniejszych głośników.

Chociaż mają tendencję do bycia droższymi niż typowe monitory studyjne, są bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie ze względu na ich zdolność do zmniejszenia zmęczenia słuchu i zwiększenia produktywności użytkownika poprzez skrócenie czasu konfiguracji i umożliwienie szybkiego rozwiązywania problemów audio podczas produkcji.

Jeśli rozważasz zakup monitora wielkoformatowego lub po prostu szukasz sposobów na ulepszenie istniejącej konfiguracji, czytaj dalej, aby zapoznać się z naszą listą zalet i wad, a także poradami profesjonalistów audio na temat tego, jak w pełni wykorzystać możliwości monitorów wielkoformatowych.