Co jest dobre w Apple Mac i czy są warte zakupu?

Firma Apple znana jest z produkcji sprzętu najwyższej jakości i tak samo jest z serią laptopów Apple Mac. Jednak ze względu na wysoką cenę, odstraszają początkujących użytkowników.

Prędzej czy później wiele osób jest jednak sfrustrowanych swoimi zabugowanymi laptopami z systemem Windows i wybiera między zdobyciem kolejnego laptopa z systemem Windows a wydaniem pieniędzy na zupełnie nowe urządzenie z systemem macOS.

A pytań jest wiele — czy macbook rzeczywiście jest tak dobry, jak o nim mówią, czy nadaje się konkretnie do moich zadań i jaka jest jego wydajność w porównaniu z dobrym systemem operacyjnym dla laptopów od Microsoftu?

Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, analizując MacBooka we wszystkich możliwych aspektach.

Wyświetlacz

Prawie wszystkie współczesne MacBooki wyposażone są w matrycę IPS o wysokiej rozdzielczości (Retina). Oznacza to, że masz gwarancję doskonałej jakości obrazu.

Jednak dziś MacBooki są reprezentowane przez model o przekątnej ekranu maksymalnie 15,4″, które należą do droższej serii MacBooków Pro. Jeśli więc koniecznie potrzebujesz ekranu 17″, śmiało idź dalej, tutaj go nie dostaniesz.

Procesor

apple mac

Większość Apple Mac jest wyposażona w ekonomiczny procesor Intel Core i7 z serii U, który wystarczy do uruchomienia większości profesjonalnych aplikacji (audio, edycja wideo, rendering 3D) na poziomie amatorskim.

Jeśli jednak regularnie pracujesz z poważnymi projektami i ważne jest dla Ciebie, by robić to jak najszybciej, lepiej dać pierwszeństwo laptopowi z systemem Windows z dużo wydajniejszym profesjonalnym procesorem Intela z serii H lub HQ. Owszem, są macbooki z takimi procesorami, ale są bardzo drogie (od 3500$).

RAM

Nowoczesne macbooki są wyposażone w wystarczającą ilość pamięci RAM (średnio 16 GB), a dodatkowo potrafią ją wykorzystać znacznie efektywniej niż system operacyjny od smallsoft.

Raczej nie warto faworyzować laptopa z Windowsem tylko dlatego, że ma więcej pamięci. Wątpliwe jest, że spowoduje to jakąkolwiek zauważalną różnicę w wydajności.

Autonomia

Czas pracy na baterii to znak rozpoznawczy wszystkich urządzeń Apple i MacBook nie jest tu wyjątkiem. Większość modeli może wytrzymać do 10 godzin na jednym ładowaniu w trybie biurowym/internetowym.

Oczywiście istnieją zwykłe laptopy z mocnymi bateriami, ale nie mają one takiego czasu pracy na baterii jak Apple Mac, ponieważ ich zużycie energii jest znacznie bardziej zoptymalizowane.

Design i wymiary

Apple Mac charakteryzują się prostym, ale stylowym wzornictwem. Mają jednoczęściową, smukłą aluminiową obudowę, a trzymanie ich w dłoniach to przyjemność.

Pod względem wielkości i wagi są większe niż większość zwykłych laptopów. Jeśli jednak ważniejszy jest dla Ciebie design, warto zauważyć, że te same DELL i HP nie są pod tym względem gorszymi modelami, a kosztują dwa razy taniej.

Podsumowanie

Jeśli Twoja praca związana z obróbką audio, wideo, modelowaniem 3D lub programowaniem nie jest zbyt wymagająca, Apple Mac jest doskonałym towarzyszem i świetnym wyborem.

Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli chcesz po prostu mieć wygodny, stylowy laptop z dobrym czasem pracy na baterii do prostych zadań biurowych i internetowych. Jego kompaktowe rozmiary i niewielka waga sprawiają, że możesz go mieć przy sobie zawsze i wszędzie.

Jeśli nie planujemy nosić laptopa często i przez długi czas, a po prostu podoba nam się jego design, może lepiej poszukać podobnego modelu od innego producenta na systemie operacyjnym Windows, gdyż będzie on znacznie tańszy.