Dysk twardy do monitoringu – o czym pamiętać i na jaki się zdecydować?

Dysk twardy to bardzo ważny element każdego systemu monitoringu, ponieważ dzięki niemu w każdej chwili można odtworzyć zapisany obraz z kamer. Długość takiego filmu jest zależna od pojemności dysku, a z racji, że pracuje on bez przerwy, warto zadbać o odpowiedni zakup, by nie zawiódł on w najmniej oczekiwanym momencie.

Na jaką pojemność dysku twardego się zdecydować?

Sporym ułatwieniem jest to, że w wyszukiwarce dostępne są specjalne kalkulatory umożliwiające wyliczenie potrzebnej pojemności dysku. Dysk twardy do monitoringu (https://www.napad.pl/897-dyski-do-rejestratorow-nvr) posiada takie pojemności jak: 1 TB, 2 TB, 4 TB, 6 TB, 8 TB oraz 10 TB, dlatego tak istotną kwestią jest zastanowienie się, jaką ilość obrazu ma on pomieścić. W celu ustalenia najlepszego modelu zwykle trzeba podać dane, takie jak m.in.:

  • rozdzielczość nagrywanego obrazu,
  • liczbę kamer,
  • liczbę dni, przez które przechowywane są nagrania,
  • kompresję wideo.

Podanie tych informacji znacznie ułatwi dostosowanie dysku twardego do potrzeb systemu monitoringu, dzięki czemu nie doświadczy się żadnych niemiłych niespodzianek w postaci braku miejsca na dysku, a tym samym braku nagrania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego do monitoringu?

dysk twardy do monitoringu

Priorytetową sprawą przy wyborze dysku twardego są parametry kamery, kompresja oraz czas nagrywania. System monitoringu składający się z kilku kamer z pewnością będzie potrzebował komponentu o większej pojemności, natomiast na jedną lub dwie kamery wystarczy dysk o mniejszej pojemności. Jakość zapisywanego obrazu również jest bardzo ważna, ponieważ od tego zależy, czy obraz zostanie zapisany w jakości FullHD, 4K lub 8K, co znacznie wpłynie na zajmowane miejsce.

W systemach monitoringu wyróżnia się dwa rodzaje kompresji danych, a są to: H.264 i H.265, przy czym druga opcja gwarantuje 50-procentową redukcję miejsca. Kolejnym czynnikiem jest czas nagrywania – im większa ilość materiału, tym większej pojemności będzie wymagał dysk twardy do monitoringu.